Witajcie.

Na wstępie przepraszam pana Pawła, który oczekuje odpowiedzi od jakiegoś czasu. Niestety wiadomości z Facebooka trafiają do mnie z opóźnieniem, a ja niestety nie miałem zbytnio czasu aby odpowiedzieć.

Wydaje się, że w momencie gdy wirus wszystko zamyka jest więcej czasu, a tu wręcz przeciwnie, trzeba się sprężać aby zrealizować wszystkie zamówienia jakie docierają i z wiadomych względów jest to dla mnie priorytetem. W końcu to dzięki klientom mogę opłacić rachunki i inwestować mój czas i pieniądze w materiały zamieszczane tutaj czy na blogu. Więc pewne tematy schodzą na drugi plan za co przepraszam, ale jestem jeden, a wiadomości jakie otrzymuję każdego dnia związanych z różną tematyką jest ponad 200.

Dzisiaj odpowiadam na pytania pana Pawła.

Czy można kłaść na posadzce rozmiary 1200x 2600 bez mat na goły beton? Jeśli tak to jaka mata

Tak można, pod warunkiem, że podłoże jest równe, pęknięcia w wylewce zostały naprawione i podłoże jest stabilne. Jeśli występuje ogrzewanie podłogowe należy stosować maty. Mapei ma taką w swojej ofercie.

Czy muszą być zachowane dylatacje ( moim zdaniem powinny)?

Tak, o ile takie zostały wstępnie zaprojektowane. Można też rozplanować o ile wcześniej ich nie rozplanowano w oparciu o miejsca gdzie występują naprężenia.

Minimalna fuga 2mm tak pan mówił? A jaką Pan zaleca

Producenci zalecają 2mm i tego sie trzymajmy, oczywiście mogą wystąpić sytuacje, gdzie minimum będzie 3mm lub 4mm. Wszystko w oparciu o miejsce montażu płyt.

Jakiej firmy jest do tego najlepsza chemia (pewnie ma Pan sprawdzoną ?

Mapei lub Kerakoll. W zależności od producenta, wymiaru i miejsca ułożenia producenci zalecają kleje o parametrze:

  • C2 TE S1
  • C2 E S2
  • C2 TE
  • C2F TE

Takim „uniwersalnym” klejem może być Kerakoll H40 No Limits.

Aplikacja kleju kombinowana? ( 10mm i 4mm) czy większy rozmiar?

Tak, klejem należy pokryć płytę i podłoże w tym samym kierunku.

 

Zdjęcie z poradnika - Oskar Jursza - ArchDes.pl

Zdjęcie z poradnika – Oskar Jursza

 

Masa samopoziomująca powinna być wylana zawsze ( moim zdaniem tak)

Wszystko zależy od poziomu podłogi.

Poziom podłogi - Oskar Jursza - ArchDes.pl

Zdjęcie z poradnika – Oskar Jursza

 

W tym celu zaleca się wykorzystanie poziomicy o długości 2 metrów i poprzez przykładanie na podłodze w różnych kierunkach sprawdzić równość powierzchni. Dopuszczalna tolerancja to 3mm. W przypadku gdy na podłodze są znaczne odchyłki od tolerancji zaleca się dokonanie poprawek poprzez zastosowanie odpowiednich wylewek poziomujących.

Kilka lat temu napisałem książkę poświęconą płytom gresowym i ogólnie tematyce gresów wraz z informacjami jak należy rozpocząć pracę. Chyba nadszedł czas aby stworzyć nową aktualną wersję i puścić do obiegu.