To było do przewidzenia. Obecna sytuacja nie może zagwarantować odpowiednich warunków na tego typu wydarzenie. Najważniejsza impreza poświęcona płytkom ceramicznym i wyposażeniu łazienek została definitywnie odwołana i przełożona na 2021 rok. Aczkolwiek przyszedł mi do głowy pewien pomysł, który chciałbym zrealizować. Póki co nie będę zdradzać moich planów. Po co podpowiadać konkurencji.

O odwołaniu wydarzenia w tym roku mówiło się nieoficjalnie kilka tygodni temu. Przełożenie terminu na listopad miało dać pewną opcję, z której z dnia na dzień wycofywało się coraz więcej włoskich firm.

Najwięksi zrezygnowali w pierwszej kolejności.

Najwięksi wystawcy zrezygnowali w pierwszej kolejności, a bez nich Cersaie dla mniejszych producentów staje się mniej atrakcyjne. W końcu zaprezentowanie swoich produktów, pozyskanie kontaktów i nowych klientów odbywa się poniekąd w ten sposób. Każdego roku na Cersaie czekamy na naszych stałych klientów, aby ich ugościć, pokazać, pochwalić się. Poznać nowych potencjalnych klientów często wyłowionych z tłumu gdy usłyszy się znajomy język. Niestety nie w tym roku.

Nie dość, że rok później to i drożej.

Jeśli myśleliście, że producenci oszczędzą dzięki przełożeniu wydarzenia to informuję, że tak nie będzie. Po pierwsze producenci już wpłacili zaliczki na rok 2020, które przejdą na przyszły rok. Pozostają jednak kwestie straconego czasu i pieniędzy na projekty nowości, które miały się pojawić, czyli mówimy tu o okresie od końca stycznia, gdy projektanci zaczynają wytężać swoje umysły. Koszt magazynowania struktur na targi. Stoiska targowe są zazwyczaj realizowane i magazynowane przez zewnętrzne firmy. Jeśli zwrócicie uwagę, mimo kilku zmian stylistycznych często rok po roku są wykorzystywane te same struktury, które zdobią nowości. Organizatorzy wielu wydarzeń, które się nie odbyły w tym roku już poinformowali wystawców, że w przyszłym roku koszt będzie wyższy za powierzchnię i mówimy tu często o wzroście przekraczającym 30%. SZOK!

To co jest najważniejsze!

Osobiście nie przeszkadza mi, że nie odbędą się targi. Mamy co prawda końcówkę czerwca, a sytuacja epidemiologiczna nie jest stabilna. Ludzie nadal się zarażają i niestety nadal jest wiele zgonów. Organizowanie nawet w listopadzie tego typu imprezy, gdzie przyjeżdżają wystawcy i odwiedzający z całego świata mogłoby być prawdziwą klęską żywiołową. Dlatego ważne jest bezpieczeństwo ludzi. Wierzę, że w przyszłym roku damy radę. Trzymam za to kciuki.