To miało być miejsce poświęcone architekturze i designowi, więc co tu robi Koronawirus?

Koloryzuje nasze życie?

Jak wiecie mam też siedzibę we Włoszech skąd dostarczam nowoczesne produkty wykończeniowe. Pytki, płyty gresowe, luksusowe tapety czy inne produkty wykończeniowe. Pojawienie się Koronawirusa znacznie utrudnia wszystkim pracę. Obecnie również i mój region trafił na czerwoną listę. Ograniczone jest podróżowanie i możliwość przemieszczania się. Włoski rząd nie zdaje egzaminu. Pojawia się wiele sprzecznych informacji, a co gorsza do prasy przeciekają niezatwierdzone wzory planowanych ustaw, które powodują panikę wśród ludzi. Za nieuzasadnione przemieszczanie się grodzi kara grzywny, a w niektórych przypadkach i więzienie. Przyznacie sami, że czytając takie informacje, ktoś kto znajduje się w Milano, a mieszka w Neapolu zrobi wszystko aby uciec zanim ustawa wejdzie w życie, a te wchodzą w życie niczym z Polsce pod osłoną nocy, uchwalone, zatwierdzone i kilka godzin później opublikowane z natychmiastowym skutkiem wchodzą w życie.

Dostarczanie surowców staje się utrudnione, więc producenci płytek już zaczynają szukać rozwiązania aby móc zatrzymać pracowników w domach jednocześnie wypłacając minimum jakie jest przewidziane w takich sytuacjach. Zatrzymanie produkcji to miliardowe straty dla firm, tym bardziej jeśli mówimy o produkcji ceramiki.

Jeśli tak ma wyglądać zapowiadany na 2020 rok kryzys to jest to kryzys wielopoziomowy. Zamknięte szkoły, kościoły, bary, restauracje, kluby fitness, sklepy, centra handlowe to tylko mały procent tego co się obecnie tutaj dzieje. Italia się zatrzymuje. najgorsze w tym wszystkim jest to, że północne Włochy to najbardziej pracowita część Włoch, która generuje największy zysk dla Państwa. Jak mówią rodowici Włosi, trzy regiony Włoch utrzymują całą Italię. Obecnie są to trzy regiony w strefie skażenia. Zamknięte firmy, pracownicy w domach. Ci, którzy mogą pracują zdalnie inni, aż ciężko jest mi sobie wyobrazić jak długo to potrwa i ile zajmie czasu posprzątanie tego całego bajzlu jaki wywołała ta epidemia.

Problemy z dostawami nie ograniczą się tylko do samych Włoch. Brak towaru to brak sprzedaży, a co za tym idzie ograniczenia będą mieli też dystrybutorzy, którzy importują i sprzedają włoskie płytki i materiały wykończeniowe. Jeszcze gorszą sprawą jest brak informacji, kiedy będą możliwe dostawy. Włoski rząd wprowadza rozwiązania w sposób nieprzemyślany, na zasadzie „zobaczymy co się stanie”. Początkowo blokują jedno miasteczko, później drugie, następnie region Lombardia, a dzisiaj (niedziela 08.03.2020) większość północnych Włoch. Czy to ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa? Biorąc pod uwagę, że w ciągu kilku dni zostało zakażonych ponad 1000 osób, to przy obecnym podejściu władz wątpię aby rozprzestrzeniający się wirus został opanowany. Czy powolnienie gospodarki i trzymanie ludzi w domach rozwiąże jakikolwiek problem? Mam co do tego pewne wątpliwości.