Czy można wykorzystać tapetę zamiast gresu? Wprawdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale postaram się odpowiedzieć, gdzie można zastosować tapetę, która może zastąpić gres.

Officinarkitettura®

Jako dziecko poznałem tapetę, która była rozwijana z rolek. Posiadała dość klasyczny wzór, smarowało się ją klejem i pozostawiało na chwilę. Zdarzało się, że tapeta podczas klejenia na ścianie rozrywała się.

Później do mojego pokoju trafiła foto tapeta, która przedstawiała ogór z wodospadem. Kupiona w Peweksie trafiła na ścianę mojego pokoju. Dla osób, które nie wiedzą co to Pewex tłumaczę. Kiedyś, dawno temu jak nie było telefonów komórkowych, internetu, a sklepy świeciły pustką w sklepach Pewex można było nabyć towary z importu, których nie było z tradycyjnych sklepach. Płaciło się dolarami, Euro jeszcze nie istniało. Dzisiaj brzmi to dość dziwnie, chyba mogę napisać, że w tamtych czasach byliśmy taką troszkę bardziej cywilizowaną Koreą Północną, to szybciej znajdziecie w internecie.

Dzisiejsza technologia produkcji uległa zmianie. Tapety nie są już zwykłymi nadrukami na papierze. Winyl na włókninie, flizelina, włókno szklane, dźwiękochłonne. Tworzone na wymiar zgodnie z wytycznymi klienta.

Officinarkitettura®

Więc czy mogą dzisiejsze tapety zastąpić gres?

Weźmy chociażby ofertę produktową włoskiego producenta Officinarkitettura®, który w mojej opinii tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Nie są to produkty jakie możemy spotkać w marketach budowlanych. Produkty marketowe, mimo iż stworzone przy wykorzystaniu nowych materiałów i technologii nadal przypominają tapety z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Produkty Officinarkitettura® to zupełnie inna liga.

Tapeta winylowa na włókninie. Idealny produkt, który można wykleić na każdej ścianie wewnątrz budynku. Przeznaczona do każdego pomieszczenia, ściany która nie jest narażona na wilgoć lub kontakt z wodą. Wzór jest dopasowywany do ściany. Klient otrzymuje gotowy produkt w ponumerowanych rolkach, który wykleja na powierzchni.

Officinarkitettura®

Włókno szklane. To niesamowite rozwiązanie, które daje wręcz nieograniczone możliwości. Jest to tapeta, którą można wykleić ściany wewnątrz i na zewnątrz włącznie z łazienką, prysznicem, ścianą w kuchni, sypialni itd. Oznacza to, że tapeta stworzona na wymiar ściany może być wyklejona w miejscach narażonych na wilgoć lub kontakt z wodą. Zamiast płytek ceramicznych czy gresów, pod prysznic można wykleić tapetę. Nie będziemy mieli fug, tylko jednolitą, gładką powierzchnię odporną na wodę, zabrudzenia, płyny do kąpieli czy szampon. Dodatkowo można ją zastosować na blacie lub podłodze.

Dźwiękochłonna. Na początki muszę pokreślić, że nie oznacza to, że montując tego typu tapetę stworzymy pomieszczenie niczym studio nagraniowe. Absolutnie nie! Tapeta dźwiękochłonna ma na celu pochłonięcie efektu echa jaki wytwarzają dźwięki w minimalistycznych pomieszczeniach. Efekt dudnienia, który wytwarza się w holach hotelowych.

Officinarkitettura® www.archdes.pl Oskar Jursza

Wielkoformatowy gres… Ups, miało być o tym czy tapeta może zastąpić gres, więc ten temat wielkoformatowych płyt gresowych z oferty Officinarkitettura® pozostawię na inny artykuł.

Więc, czy tapeta może zastąpić gres? Wszystko zależy od miejsca w jakim ma być wykorzystana. Jeśli musimy udekorować ściany w salonie, pokoju, kuchni możemy zastosować standardową tapetę winylową na włókninie.

W miejscach w których tapeta ma kontakt z wodą np. pod prysznicem lub na zewnątrz można zastosować wersję z włókna szklanego. Dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania tego rozwiązania na blacie lub podłodze.

Tapeta dźwiękochłonna to swojego rodzaju bonus, gdyż żadna płytka czy gres nawet wielkoformatowy tzw. spiek kwarcowy nie jest materiałem dźwiękochłonnym. Nie posiada takich parametrów, więc ta wersja tapety to taki bonus.

Czy udało mi się odpowiedzieć na pytanie czy tapeta może zastąpić gres?