Wielkoformatowe płyty gresowe to produkt, który od samego początku swojego istnienia był głownie wykorzystywany w celach technicznych. W zasadzie na większe zastosowanie nie pozwalała ograniczona ilość kolorów. Przykładem mogą być pierwsze inwestycje firmy Laminam, które dzisiaj możemy podziwiać na budynkach na całym świecie. Zapewne teraz zastanawiacie się o jakim gresie pisze, przecież Laminam jest znany ze spików kwarcowych. Cóż, ten włoski producent nigdy czegoś takiego nie produkował, a sama nazwa spiek kwarcowy działa tylko na polskim rynku i nijak ma się do samego produktu, gdyż w nim znajdziemy więcej skaleni w tym sodu i potasu czy kaolinu. Jeśli choć odrobinę analizowaliście gres to wiecie, że ten tzw. spiek kwarcowy to nic innego jak gres. Pomijając aspekt chemiczny produktu mamy możliwość przekonać się jak wytrzymałym na warunki atmosferyczne jest wielkoformatowy gres chociażby obserwując budynek Politechniki Wrocławskiej, gdzie został wykorzystany monokolor o grubości 3mm.

Wielu klientów zadawało mi pytanie czy mogą wykleić własny dom i w jaki sposób to zrobić.

Współpracując z SIL Ceramiche miałem okazję wykonać kilka tego typu realizacji. Głownie inwestycje prywatne. Domy jednorodzinne, wille, rezydencje. Skupiam się na tej grupie klientów aby dostarczyć im konkretne rozwiązania i spersonalizowane na ich potrzeby produkty.

Co zrobić aby płyty nie odpadły?

Zacznijmy od tego, że jak w każdej pracy należy posiadać odpowiednie narzędzia, produkty i wiedzę na temat pracy jaką chcemy wykonać. Jest kilka systemów, które pozwolą na montaż płyt na budynku. Może to być system wentylowanych ścian firmy Knauf – SmartAir Aquapanel®, system oparty na specjalnych stelażach lub rozwiązanie jakie oferuje np. włoska firma Mapei Mapetherm® Tile System