Wielki format na budynku.

by

Wielkoformatowe płyty gresowe to produkt, który od samego początku swojego istnienia był głownie wykorzystywany w celach technicznych. W zasadzie na większe zastosowanie nie pozwalała ograniczona ilość kolorów. Przykładem mogą być pierwsze inwestycje firmy Laminam, które dzisiaj możemy podziwiać na budynkach na całym świecie. Zapewne teraz zastanawiacie się o jakim gresie pisze, przecież Laminam jest znany ze spików kwarcowych. Cóż, ten włoski producent nigdy czegoś takiego nie produkował, a sama nazwa spiek kwarcowy działa tylko na polskim rynku i nijak ma się do samego produktu, gdyż w nim znajdziemy więcej skaleni w tym sodu i potasu czy kaolinu. Jeśli choć odrobinę analizowaliście gres to wiecie, że ten tzw. spiek kwarcowy to nic innego jak gres. Pomijając aspekt chemiczny produktu mamy możliwość przekonać się jak wytrzymałym na warunki atmosferyczne jest wielkoformatowy gres chociażby obserwując budynek Politechniki Wrocławskiej, gdzie został wykorzystany monokolor o grubości 3mm.

Wielu klientów zadawało mi pytanie czy mogą wykleić własny dom i w jaki sposób to zrobić.

Współpracując z SIL Ceramiche miałem okazję wykonać kilka tego typu realizacji. Głownie inwestycje prywatne. Domy jednorodzinne, wille, rezydencje. Skupiam się na tej grupie klientów aby dostarczyć im konkretne rozwiązania i spersonalizowane na ich potrzeby produkty.

Co zrobić aby płyty nie odpadły?

Zacznijmy od tego, że jak w każdej pracy należy posiadać odpowiednie narzędzia, produkty i wiedzę na temat pracy jaką chcemy wykonać. Jest kilka systemów, które pozwolą na montaż płyt na budynku. Może to być system wentylowanych ścian firmy Knauf – SmartAir Aquapanel®, system oparty na specjalnych stelażach lub rozwiązanie jakie oferuje np. włoska firma Mapei Mapetherm® Tile System

Dzisiaj skupię się na rozwiązaniu firmy Mapei, gdyż najbardziej przypomina on ocieplanie domu styropianem jakie jest obecnie praktykowane.

Każdy opisany produkt należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem w oparciu o zalecenia producenta. W przypadku wątpliwości proszę się kontaktować bezpośrednio z firmą Mapei lub lokalnym dystrybutorem z certyfikatem. Nigdy nie należy brać coś na zasadzie „wydaje mi się, że tak będzie dobrze”, gdy zaczną odpadać płyty od ściany to „wydaje mi się” będzie miało ogromne znaczenie, estetyczne, bezpieczeństwa i finansowe.

Firma MAPEI dokładnie opisała jak należy układać poszczególne warstwy i jakie produkty należy wykorzystać.

1. Stara ściana
2. NIVOPLAN PLUS – Cementowa zaprawa wyrównująca
w połączeniu z PLANICRETE – Syntetyczny lateks do uszlachetniania zapraw cementowych
3. Mapetherm AR1 – Klej
4. Mapetherm XPS – Panel izolujący
5. Planitop HDM Maxi – Dwuskładnikowa zaprawa o wysokiej plastyczności
6. Mapegrid G 120 – Siatka z włókna szklanego
7. Mapetherm Tile Fix 15 – Kołek/Kotwa do styropianu

8. Planitop HDM Maxi – Dwuskładnikowa zaprawa o wysokiej plastyczności
9. Ultralite S2 – klej
10. Wielkoformatowy Gres
11. Ultracolor Plus – zaprawa fugowa
12. Mapesil LM – Masa silikonowa do uszczelniania dylatacji

W tym systemie nie ma czegoś takiego jak klejenie styropianu na paćki, trzeba rozprowadzić zaprawę na całym styropianie i dodatkowo wzmocnić go kołkiem w ścianie. Nieodpowiednie zamontowanie jakiejkolwiek z warstw pod gresem może spowodować nieodwracalne problemy, odklejenie bądź oderwanie się części lub całości ściany. Dodatkowo nieodpowiednie wykonanie może być niebezpieczne dla osób znajdujących się w pobliżu gdyby taka konstrukcja miała się nagle odkleić. Dlatego ważne aby prac były wykonywane zgodnie z instrukcją, sztuką budowlaną przez ekipę mającą doświadczenie w tej dziedzinie.

Na zdjęciach poniżej przykładowa realizacja wykonana z płyt o grubości 5,5mm i wymiarze 50×150 włoskiego producenta SIL Ceramiche, kolekcja Breccia 5.

Dodaj komentarz

× Masz pytanie?