Czy wielki format nadaje się na fasadę budynku mieszkalnego?

Do tej pory najczęściej spotykaliśmy wielkoformatowy gres (tzw. spiek kwarcowy) na budynkach biurowców, hoteli, dużych konstrukcji. Są tam najczęściej stosowane systemy wentylowane. Płyty są montowane na specjalnych stelażach i zakrywają całą konstrukcję. Tu odsyłam do zapoznania się dokumentacją profesjonalnych firma zajmujących się tego typu rozwiązaniami na dużych inwestycjach. Wielu producentów wielkoformatowych gresów posiada różne systemy lub oferują systemy zewnętrznych firm.

Co gdy mamy mniejsze powierzchnie, jak np. ściany w domach jednorodzinnych lub niższych budynkach.

Klejenie wielkich formatów bezpośrednio na ścianę nie jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. Dlatego istnieją rozwiązania np. firmy Mapei lub Knauf, które umożliwiają odpowiednie przygotowanie powierzchni do bezpośredniego przyklejenia wielkich formatów.

Spieki kwarcowe, czyli wielkoformatowy gres to idealny produkt do ułożenia na ścianie budynku. Jest praktyczny, odporny na promienie UV i warunki atmosferyczne, mrozoodporny. W tym wszystkim tylko nieumiejętne jego przyklejenie do nieodpowiednio przygotowanej powierzchni może wyrządzić najwięcej problemów.

Pamiętajcie, aby w takich zawsze wziąć pełną dokumentacje wykonanych prac. Informacje o produktach jakie zostały wykonane, w jaki sposób i co najważniejsze faktura. Nie kombinujcie przy tego typu inwestycji, faktura daje wam gwarancję wykonania pracy przez daną firmę. Dokumentacja techniczna informacje wykonanej pracy i ważne aby na fakturze było opisane czego dotyczy i np. odniesienie do dokumentacji technicznej. Bez względu na wszystko nie dajcie się zwieść na piękne słowa. Płacicie więc wymagajcie.

system Mapei - www.archdes.pl - Oskar Jursza

Informacje o systemie Mapei można znaleźć tu: Link

Poniżej film z wykonanej realizacji na prywatnym budynku, na którym został przyklejony wielkoformatowy gres o grubości 5mm.

https://www.youtube.com/watch?v=NZFi0g0ziJs

gres na budynku, spieki kwarcowe na fasadzie, gres na fasadzie, płyty gresowe na fasadzie, system Mapei do instalacji gresów na fasadzie budynków.